ZS Bibice

szkolny sErwis informacyjny

wydanie X z dnia 12 czerwca 2017 roku

Dzień dobry!

Witamy w ostatnim już wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego        w tym roku szkolnym. Przyszedł w końcu czas na ostatni miesiąc nauki, na który tak długo wszyscy czekaliśmy. Przed nami upragnione wakacje, czyli okres (no cóż…) dwumiesięcznej tęsknoty za miejscem naszej edukacji ;( Zanim jednak pożegnamy szkolne progi przed nami kilka ważnych wydarzeń.

Najpierw jednak przypomnimy krótko te, które już minęły:

Na początku bieżącego miesiąca, a dokładnie 1 czerwca, obchodziliśmy jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, jakim jest bez wątpienia Dzień Dziecka. Chociaż większość z nas już nie uważa się za dziecko, to z dziecięcą radością przyjmowaliśmy w tym dniu prezenty.

Z kolei 2 czerwca byliśmy aktywnymi świadkami I Gminnej Parady Patronów w Gminie Zielonki. Tego dnia korowód kolorowych postaci wyruszył z budynku naszej szkoły, promując postać m.in. Stanisława Wyspiańskiego-patrona Szkoły Podstawowej w Bibicach.

Następnego dnia wzięliśmy udział w Olimpiadzie Sportowej. W przyjemny, a przede wszystkim zdrowy sposób, w sobotę 3 czerwca odpracowaliśmy jeden z majowych dni.

Za nami (na szczęście!) także już Dzień Otwarty Szkoły. Dnia 7 czerwca nasi rodzice mogli przez dwie godziny spotykać się z nauczycielami, aby wysłuchiwać samych „pochwał”;] na temat naszych osiągnięć edukacyjnych-rzecz jasna!

Uwaga! Teraz informacje na temat tego, co jeszcze w tym miesiącu przed nami...

Już jutro (czyli we wtorek 13 czerwca) w godzinach 8.20-10.50 na sali gimnastycznej odbędzie się prezentacja projektów edukacyjnych przygotowanych przez uczniów II klas gimnazjum. Doceńmy trud naszych koleżanek i kolegów włożony w przygotowanie swoich prac i z uwagą wysłuchajmy prezentowanej przez nich ciekawej porcji wiedzy.

2. W tym tygodniu pamiętajcie również o 15 czerwca. Wtedy to właśnie przypada ważne święto katolickie- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane potocznie Bożym Ciałem. Uroczystość ta obchodzona jest w Polsce od XV wieku i wiąże się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.

W naszym kraju święto Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy i od szkoły (rzecz jasna).

Pamiętajcie jednak, że w piątek po Bożym Ciele przychodzimy do szkoły!!!

3. Na ten miesiąc przypada również pierwszy dzień lata i jednocześnie najdłuższy dzień roku. Lato astronomiczne rozpocznie się 21 czerwca, a  dzień będzie trwał wtedy prawie 17 godzin. Z latem pożegnamy się dopiero po wakacjach...bo aż 23 września.

W czerwcu pamiętajcie także o:

4. Dniu Ojca, wypadającym w Polsce od 1965 roku właśnie 23 czerwca. Święto to obchodzone jest corocznie w wielu krajach i jest wyrazem szacunku dla wszystkich ojców. Z tej okazji dzieci składają swoim ojcom życzenia i obdarowują ich drobnymi upominkami.

5. Ostatnim wydarzeniem w bieżącym miesiącu i roku szkolnym 2016/2017 będzie uroczyste zakończenie roku szkolnego, czyli początek WAKACJI.  O dacie tego najważniejszego dla was dnia nie muszę chyba przypominać. Nie ma bowiem ucznia na terenie naszej szkoły, który by nie wiedział, kiedy rozpoczynają się wakacje;]

W związku z tym już dziś w imieniu redakcji Szkolnego Serwisu Informacyjnego życzymy wszystkim udanego, słonecznego i pełnego pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku…

Na zakończenie dzisiejszego wydania pragniemy podziękować całej społeczności szkolnej za wspólnie spędzony rok.

Mamy nadzieję, że wszystkie wydania szkolnych wiadomości były dla was pożyteczne…

Dziękujemy wszystkim za uwagę i do usłyszenia w przyszłym roku szkolnym….

 

 

wydanie IX z dnia 11 maja 2017 roku

Dzień dobry!

 

Witamy w majowymi i przedostatnim w tym roku szkolnym wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Dużymi krokami zbliżamy się do przerwy wakacyjnej, która (jak już wszystkim wiadomo) rozpocznie się za ponad miesiąc. Przed nami więc ostatni czas wytężonej nauki i kilka ciekawych majowych wydarzeń.

 

A oto one:

 

Za nami już DŁUGI WEEKEND MAJOWY, czyli czas świętowania i zasłużonego wypoczynku. Pierwszego dnia obchodziliśmy Święto Pracy, zwane także Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Dzień ten obchodzony jest od roku 1890 corocznie właśnie 1 maja. Kolejny miniony dzień bieżącego miesiąca (2 maja) to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. To polskie święto obchodzimy w naszym kraju od niedawna, bo od roku 2004. Na ten sam czas przypada także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Długi weekend majowy zakończyło Święto Narodowe Trzeciego Maja, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku.

 

 Jednym z wydarzeń w naszej szkole w maju są, jakże upragnione przez społeczność uczniowską, spotkania rodziców z wychowawcami klas.

W związku z tym Dyrektor Szkoły zaprasza wszystkich rodziców uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w dniach 16, 17 i 18 maja na godzinę 17.00 lub/i 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

 

 W innym terminie (bo w miniony wtorek) odbyły się już zebrania dla rodziców uczniów klas III i V szkoły podstawowej. Szczęściarze…wszystko mają już za sobą;]

 

*Przekażcie też swoim rodzicom, że 16 i 17 maja o godz. 17.30 na sali gimnastycznej odbędzie się ciekawa prelekcja, w której naprawdę warto wziąć udział.

 

*Ponadto dla rodziców uczniów klas III gimnazjum zostało zorganizowane spotkanie dotyczące rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Odbędzie się ono 18 maja o godz. 17.30  w sali 002.

 

!!!Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat wcześniej wspomnianych spotkań, to zajrzyjcie na stronę internetową naszej szkoły.

 

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

 

Dniu Matki, który przypada jak zwykle 26 maja. W tym czasie każda mama powinna zostać obdarowana życzeniami, laurkami (najlepiej własnego wykonania) lub kwiatami. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie dzieci.

Ciekawostka! W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku właśnie w Krakowie.

 

W ramach działań patriotycznych podejmowanych na ternie naszej szkoły przypominamy, że na maj datuje się kolejna rocznica (w tym roku już 72) zakończenia II wojny światowej. To właśnie na początku maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1939 r. wojnę w Europie.

*** Warto przy tej okazji pamiętać, że II wojna światowa była największą wojną światową w historii. Trwała ona od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8 maja 1945). Teren działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet na Arktyce i w Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (tzw. alianci). W wojnie uczestniczyło ok. 2 miliardy ludzi. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

 

*Na zakończenie (wyjątkowo!) jeszcze kilka czerwcowych informacji. Na pewno nie możecie się już doczekać tego ostatniego miesiąca nauki, a już na pewno soboty 3 czerwca. Wtedy to właśnie na parę godzin odwiedzimy naszą szkołą i „spłacimy zaciągnięty dług”, bo odrobimy dzień 2 maja, który (jak już wiecie) był dniem wolnym.

 

*Przypomnijcie rodzicom także o DNIU OTWARTYM SZKOŁY. W tym semestrze wypada on 7 czerwca (w środę).

 

*Drodzy gimnazjalni drugoklasiści! Oto komunikat tylko dla Was! Już wkrótce to, na co tak długo czekaliście-prezentacja projektów edukacyjnych. Szykujcie więc efekty Waszej pracy na początkowe dni czerwca.

 

***W dzisiejszym wydaniu nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest godne i kulturalne zachowywanie się w szkole, a zwłaszcza poza nią. Pamiętajcie o tym szczególnie teraz, ponieważ rozpoczął się sezon wycieczkowy.

 

Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę

i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia w przyszłym miesiącu…po raz ostatni przed wakacjami;]

 

 

wydanie VIII z dnia 11 kwietnia 2017 roku

Dzień dobry!

Już od ponad tygodnia trwa pierwszy wiosenny miesiąc-kwiecień. Ten cieplejszy czas (choć jeszcze różnie z tym ciepłem bywa) przypomina nam o zbliżających się dużymi krokami wakacjach;]

Miesiąc ten, podobnie zresztą jak i pozostałe, niesie nam nowe informacje dotyczące życia naszej szkoły i nie tylko.

A oto one:

Obecny miesiąc rozpoczął wszystkim znany obyczaj-prima aprilis, który zawsze przypada na 1 dzień kwietnia. Jego czas zazwyczaj spędzamy na celowym robieniu sobie żartów.

 

Przed nami natomiast bardzo ważne wydarzenie- Święta Wielkanocne. Aby każdy z nas mógł je spędzić w ciepłym, domowym zaciszu i w miłym, rodzinnym gronie, do szkoły po raz ostatni przyjdziemy 12 kwietnia (środa).

 

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przepełnione jest one różnymi tradycjami wielkanocnymi, jak na przykład: malowanie jaj, świecenie pokarmów czy śmigus-dyngus ( tzw. lany poniedziałek).

 

Niebawem, bo zaraz po świętach, w egzaminacyjnych ławkach zasiądą najstarsi uczniowie naszej szkoły- koleżanki i koledzy z trzecich klas gimnazjum.

 

Podczas gdy oni będą próbować swoich umiejętności, my znowu udamy się na obowiązkową przerwę w nauce-niestety;] Obiecujemy jednak, że ten wolny czas spędzimy bardzo pożytecznie. Przez całe trzy dni trwania EGZAMINU GIMNAZJALNEGO, czyli w dniach 19, 20 i 21 kwietnia, będziemy mocno trzymać kciuki za wysokie wyniki-oczywiście!

 

***Kto dobrze słucha i liczyć potrafi, na pewno zauważył, że już wkrótce rozpocznie się długa wiosenna przerwa w nauce. Uzyskaliśmy ją dzięki połączeniu czasu świątecznego z egzaminacyjnym. Podsumowując, po raz ostatni w szkole będziemy w najbliższą środę, a ponownie spotkamy się w niej dopiero 24 kwietnia. Pamiętajcie jednak o tym, aby ten czas dobrze i mądrze wykorzystać… Świętujcie kiedy trzeba, ale nie zapominajcie o nauce, tym bardziej, że niedługo rozpoczął się nasze „małe batalie” o oceny, gdyż koniec roku nadchodzi… nieubłaganie;]

 

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

 

Międzynarodowym Dniu Ziemi obchodzonym w Polsce od 1990 roku 22 kwietnia. Celem tego święta jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą w tym czasie uświadomić ludziom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. W związku z tym 24 kwietnia w naszej szkole będzie dużo się działo. Zobaczycie wtedy wystawy przyrodnicze, stworzycie galerię pod hasłem „Kocham Cię Ziemio…”, weźmiecie udział w różnych grach, zabawach i konkursach ekologicznych. Tego dnia obowiązujący strój powinien posiadać kolor zielony!!!

 

Kwiecień to miesiąc, w którym wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej. W tym roku mija już 77 lat od czasu wiosny 1940 roku, kiedy to zginęło ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Jednym z nich był także porucznik Franciszek Etrych, pochodzący z naszych okolic. Wspominajmy tych Wszystkich Wielkich Polaków zawsze, kiedy będziemy mijać znany nam wszystkim Dąb Pamięci, znajdujący się na terenie naszej szkoły.

 

Ten długi miesiąc zakończymy obchodami Narodowego Święta Trzeciego Maja, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Wprawdzie jest to święto majowe, ale z powodu długiego majowego weekendu obchodzić je będziemy w naszej szkole 28 kwietnia ( jest to piątek). Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wezmą udział w akademii oraz będą mogli wykazać się wiedzą na temat tego ważnego wydarzenia z historii Polski.

 

 

Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy wybrane na ten miesiąc prawa i obowiązki uczniów Zespołu Szkół w Bibicach. Pamiętajcie więc o Waszym prawie do wpływania na życie szkoły poprzez zrzeszanie się w organizacjach działających w szkole, takich jak: Samorząd Uczniowski czy Sejmik Gimnazjalny. Nie zapomnijcie również o swoich obowiązkach. Każdy uczeń musi dbać o schludny, odpowiedni strój codzienny do szkoły. Natomiast w czasie uroczystości szkolnych oraz podczas egzaminów obowiązuje strój galowy.

 

 

Dziękujemy już wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia w przyszłym miesiącu…

 

wydanie VII z dnia 7 marca 2017 roku

Dzień dobry!

Prawie tydzień temu rozpoczął się kolejny miesiąc nauki-marzec.  Przed nami jeszcze kilka miesięcy do wakacyjnej przerwy w nauce, która jak zwykle wywoła uczucie tęsknoty za szkołą;[ Ale zanim to nastąpi, czeka nas jeszcze mnóstwo ciekawych wydarzeń…

A oto one:

Za nami już dzień 1 marca i związane z nim obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Terminem „Żołnierze Wyklęci” określa się polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, walczące w oddziałach partyzanckich. Przez lata komunizmu w Polsce usiłowano odebrać zasługi tym żołnierzom-patriotom. Należna cześć i pamięć przywracana im jest od kilku lat, bo dopiero od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym.

W tym roku 1 marca rozpoczął się również okres Wielkiego Postu, czyli czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych.

Najbardziej charakterystycznym marcowym świętem jest to obchodzone 8 marca, chodzi tutaj oczywiście o Dzień Kobiet. Drodzy koledzy, pamiętajcie więc, aby z tej okazji wszystkim paniom w naszej szkole i nie tylko… życzyć dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy i wielu sukcesów w życiu.

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

Pierwszym dniu wiosny, przypadającym w tym roku 20 marca . A jak wiosna to i krokusy, przebiśniegi, dłuższy dzień, lepszy humor  i oczywiście zapach wakacji;]

Pamiętajcie także o zmianie czasu z zimowego na letni .Wprawdzie pod koniec miesiąca będziemy już spać krócej, wcześniej przychodzić do szkoły, ale w zamian za to dzień będzie dłuższy i wcześniej skończymy lekcje. Nie zapomnijcie  więc o tym, aby w nocy z 25 na 26 marca (czyli z soboty na niedzielę) przestawić zegarki z godziny 2.00 na 3.00.

Dobra rada w związku z tym: Dla złagodzenia negatywnych efektów zmiany czasu warto położyć się w sobotę 25 marca nieco wcześniej niż zwykle. Warto też pamiętać o tym, że dzięki tej niewielkiej zmianie zyskamy dodatkową godzinę światła słonecznego i co za tym idzie-więcej witaminy D3.

Cały miesiąc zakończy jeszcze jedno ważne wydarzenie. Nasze ulubione spotkania rodziców z wychowawcami klas już wkrótce.

Dyrektor Szkoły zaprasza więc wszystkich Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w dniach 28, 29 i 30 marca na godzinę 17.00 lub/i 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

***Na zakończenie dzisiejszego wydania naszego Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest podporządkowywać się wszystkim zaleceniom i zarządzeniom Dyrektora Szkoły. Pamiętajcie także o tym, że macie prawo do swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań. Nie mogą one jednak naruszać dobra osobistego osób trzecich.

Aha! Jeszcze pochwała…Dla kogo? Za co? Pochwała miesiąca należy się klasie III c gimnazjum za wzorowy porządek w szatni…a jakże! Pięknie poukładane buciki, równiutko pozawieszane kurteczki- nic tylko brać przykład;] Klaso III c, tak trzymać!

Dziś dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia w przyszłym miesiącu…

 

wydanie VI z dnia 14 lutego 2017 roku

Dzień dobry!

No cóż, ferie skończyły się i od wczoraj, z trudną do opisania radością, przychodzimy do szkoły;]! Pamiętajcie jednak, że wraz z końcem ferii rozpoczęło się odliczanie do kolejnej przerwy w nauce, która nadejdzie wraz z Wielkanocą, czyli w kwietniu. Wydarzenia bieżącego miesiąca na pewno umilą nam to oczekiwanie.

Najbliższe z nich to oczywiście walentynki, przypadające jak zwykle 14 lutego, czyli właśnie dzisiaj. Nazwa tego zwyczaju pochodzi od imienia świętego Walentego. W tym dniu tradycją jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami. Z tej okazji zachęcamy Was do skorzystania z poczty walentynkowej, która dzisiaj działa na terenie naszej szkoły.

 

Pamiętajcie również, że

23 lutego, czyli w TŁUSTY CZWARTEK rozpocznie się ostatni tydzień  karnawału. Tego dnia, według tradycji, wszyscy objadają się pączkami i faworkami. W myśl tego właśnie obyczaju Sejmik Gimnazjalny ,w ramach akcji charytatywnej, dostarczy Wam pączki do rąk własnych. Dochód zgromadzony ze sprzedaży słodkości zostanie przeznaczony na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej w Krakowie.

Niech więc 23 lutego każdy z Was nie pożałuje grosza i oprócz dużego serca zdobędzie również duuuży brzuch;] Dla kogo szczytny cel do za mało, aby bez umiaru jeść pączki, niech ma w głowie takie oto przysłowie:

„Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”

W roku 2017 28 lutego czeka nas jeszcze jedna okazja, by „nagrzeszyć łakomstwem” przed Wielkim Postem. Tego właśnie dnia (wtorek)  przypada Śledzik. Najprościej rzecz ujmując, jest to ostatni dzień ostatków, czyli wtorek przed Środą Popielcową, kiedy to można jeść tyle, ile się zachce i to, co się chce. Nazwa tego dnia pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw- właśnie od śledzia. Jako zwiastun 40 postnych dni w niektórych rejonach kraju śledzik podawany były biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od tłustego czwartku.

W tym miesiącu nie zapomnijcie o ważnej dla naszego kraju dacie historycznej. Otóż  10 lutego obchodzono 77. rocznicę pierwszej z czterech fal masowych deportacji polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. Działania te objęły głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich. Według IPN wywieziono wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób.

***Na zakończenie dzisiejszego wydania naszego Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego, które polegają m.in. na: przeciwstawianiu się wszelkim przejawom agresji, szanowaniu poglądów i przekonań innych ludzi oraz szanowaniu godności i wolności osobistej drugiego człowieka. Pamiętajcie też o tym, że możecie zawsze przedstawić wychowawcy klasy, innym nauczycielom oraz Dyrektorowi szkoły swoje problemy oraz uzyskać pomoc.

 Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia jak zwykle w przyszłym miesiącu…

 

Wydanie V z dnia 9 stycznia 2017 roku

Dzień dobry!

Witamy wszystkich w pierwszym w roku 2017 wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Tydzień temu wróciliśmy do szkolnych murów po przerwie świątecznej, wypoczęci i stęsknieni za nauką-oczywiście! Przed nami ostatni czas pracy przed zakończeniem I okresu bieżącego roku szkolnego.           W związku z tym wkrótce zostaniemy wynagrodzeni przez nauczycieli odpowiednimi ocenami za ciężką, nieustanną pracę nad rozwojem naszych umysłów, której poświęcamy się bez reszty już od września. Mimo stresu związanego z klasyfikacją na okres II nie wolno nam zapomnieć o kilku ważnych wydarzeniach z  życia szkoły i nie tylko…

A oto one:

Rok 2017 będzie wyjątkowy dla naszej szkoły, ponieważ właśnie ten czas został wyznaczony na „Rok Stanisława Wyspiańskiego”. Dlatego też już 11 stycznia zorganizowany zostanie „Dzień ze Stanisławem Wyspiańskim”. W związku z tym wydarzeniem klasy 1-3 szkoły podstawowej wezmą udział w projekcie „Malujemy jak Wyspiański”, a klasy 4-6 będą uczestniczyć w prezentacji projektów „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po Krakowie”. Gimnazjaliści natomiast staną się aktorami i widzami w przeglądzie dramatów Wyspiańskiego zatytułowanym „Teatr mój widzę ogromny”. Ten intensywny dzień zakończy niezwykły wieczór, którego głównym punktem programu będzie przedstawienie dotyczące życia i twórczości patrona naszej szkoły. Wszystkich chcących wziąć udział w „spacerze po muzeum”, gdzie można spotkać samego Stanisława Wyspiańskiego i nie tylko… zapraszam 11 stycznia na  godz. 17.00 do sali gimnastycznej. Oczywiście, tylko pod opieką rodziców lub innego dorosłego członka rodziny.

Natomiast 12 stycznia podczas akademii uroczyście obchodzić będziemy Święto Patrona Szkoły, ponieważ to właśnie na styczeń przypada data urodzin S. Wyspiańskiego. W tym dniu także, uczniowie najmłodszychklas -pierwszoklasiści złożą uroczyste ślubowanie. Bierzcie więc aktywny udział we wszystkich wydarzeniach związanych ze S. Wyspiańskim. Pamiętajcie jednak o strojach galowych, które obowiązywać będą przez dwa dnia, czyli 11i 12 stycznia.

W tym miesiącu przypominamy również o Dniu Otwartym w naszej szkole, który odbędzie się 16 stycznia. W ciągu  dwóch godzin (bo od 17.00 do 19.00) podczas spotkań z poszczególnymi nauczycielami nasi rodzice będą mogli przekonać się o naszych naukowych talentach;]

Jednym z wydarzeń w naszej szkole w styczniu są, jakże upragnione przez społeczność uczniowską, spotkania rodziców z wychowawcami klas.

W związku z tym Dyrektor Szkoły zaprasza wszystkichrodziców uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w dniach 24, 25 i 26 stycznia na godzinę 17.00 lub/i 18.00 do poszczególnych sal, których numery wywieszone będę przy wejściu do budynku szkoły.

Uwaga! Rodziców uczniów wszystkich klas gimnazjum zapraszamy 26 stycznia na godz. 18:00 do sali gimnastycznej na prelekcję.

W tym miesiącu nie zapomnijcie też o:

Dniu Babci i Dniu Dziadka, które odchodzić będziemy w drugiej dekadzie stycznia, czyli 21 i 22 dnia miesiąca. Podziękujmy w tych dniach naszym drogim „starszym wychowawcom” za dobrą radę, ciepły uśmiech i życiową mądrość- bez względu na to, czy są jeszcze z nami, czy już ich nie ma.

Ponad tydzień temu rozpoczął się jeden z ulubionych przez uczniów miesiąc. W tym roku szkolnym to właśnie na styczeń został wyznaczony początek zimowej przerwy w nauce, czyli ferie. Zapewne każdy już wie, że odpoczywać od szkoły będziemy od 30 stycznia do 12 lutego. Już dziś życzymy więc wszystkim udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku!!!

6. Na bieżący miesiąc przypada 220. rocznica powstania Legionów       Polskich we Włoszech. 9 stycznia 1797 r. generał Jan Henryk Dąbrowski podpisał umowę z Republiką Lombardii o powołaniu pierwszej po III rozbiorze polskiej formacji wojskowej. 20 stycznia Dąbrowski wydał odezwę zachęcającą do wstępowania do Legionów.

***Na zakończenie dzisiejszego wydania nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest dbanie o honor i tradycję naszej szkoły. Pamiętajcie też o tym, że możecie zawsze od nauczycieli uzyskać informacje na temat kryteriów ocen z zajęć edukacyjnych i z zachowania.

Dziś dziękujemy wszystkim za uwagę

 i życzymy udanego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu…

czyli po feriach;]

 

Wydanie IV z dnia 7 grudnia 2016 roku

Dzień dobry!

Witamy wszystkich w ostatnim w roku 2016 wydaniu Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Prawie od tygodnia trwa nasz ulubiony, bo składający się tylko z trzech tygodni, miesiąc nauki- grudzień. Oznacza to, że już możemy zacząć odliczać dni do pierwszej przerwy w nauce, którą przyniesie nam w prezencie bożonarodzeniowa gwiazdka. Zanim jednak spracowane głowy uczniowskie udadzą się na upragniony odpoczynek, wcześniej usłyszą równie upragnione informacje na temat wydarzeń z  życia naszej szkoły.

A oto one:

Za nami już mikołajki, czyli znany wszystkim dzień świętego Mikołaja-biskupa. Z tej okazji, zgodnie z tradycją, w nocy z 5 na          6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, wkłada w bucik lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W związku z tym obyczajem, w dniu wczorajszym, na szkolnych korytarzach wprost zaroiło się od mikołajkowych akcentów. Mamy nadzieję, że w tym roku Mikołaj pamiętał o każdym z Was. Jeśli nie, oznacza to, że po prostu nie byliście grzeczni;]

 

Przypominamy, że trwa akcja charytatywna „Paka dla zwierzaka”, której celem jest poprawienie bytu zwierzętom. Zapraszamy więc do jej wsparcia poprzez zostawienie w oznakowanym koszyku (przy sklepiku szkolnym) jedzenia i różnych potrzebnych akcesoriów. Zbiórka darów dla zwierzaków trwa do 10 grudnia.

W bieżącym miesiącu zachęcamy wszystkich również do hojnego wsparcia szkolnej akcji "Góra grosza" i akcji „Pomocna dłoń”.

 

Grudzień to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Wyznaczony on został na 13 grudnia, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Taką decyzję podjęły ówczesne władze komunistyczne w celu zahamowania aktywności społeczeństwa dążącego do gruntownej reformy ustroju społeczno-politycznego PRL. 

 

Na bieżący miesiąc przypada również początek astronomicznej zimy i jednocześnie najkrótszy dzień w roku. Wprawdzie już od paru tygodni chodzimy cieplej ubrani, ale pamiętajcie, że od 21 grudnia to już naprawdę rozpocznie się zima i trzeba będzie zaprzyjaźnić się na dłużej z czapkami, szalikami i rękawiczkami.

 

W końcu informacja, na którą wszyscy uczniowie czekają już od początku roku szkolnego. Otóż za około dwa tygodnie rozpocznie się przerwa świąteczna . Ostatni raz w tym roku do szkoły pójdziemy     22 grudnia, czyli w czwartek. Nasz powrót do szkolnych ławek przypada już na rok 2017, bo dopiero 2 stycznia… Zanim to jednak nastąpi, to przed nami jeszcze dużo czasu na wypoczynek i na świętowanie Bożego Narodzenia w gronie najbliższych nam osób. Narodzenie Pańskie to jedna z najważniejszych uroczystości w tradycji chrześcijańskiej, przypadająca stale na dzień 25 grudnia. Nasze świętowanie rozpoczniemy jednak wcześniej, bo kolacją wigilijną poprzedzającą narodzenie Jezusa, zwanej w Polsce Gwiazdką, a przypadającą na wieczór 24 grudnia.

Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia obchodzić będziemy kolejną wigilię, tym razem wigilię Nowego Roku. To międzynarodowe święto przypada rzecz jasna na noc z 31 grudnia na 1 stycznia i oficjalnie rozpoczyna okres hucznych zabaw.

Jesteśmy przekonani, że po takim długim i pełnym wrażeń odpoczynku wrócimy do naszej szkoły stęsknieni za zdobywaniem nowej wiedzy.

*Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkie klasy gimnazjum biorą udział w konkursie na najlepiej przystrojoną w świątecznym stylu salę lekcyjną. Gimnazjaliści, pamiętajcie, że w tej konkurencji liczy się przede wszystkim Wasz wkład pracy i inwencja twórcza;]

      6. Uwaga! Uwaga! W najbliższym czasie na terenie naszej szkoły                rozpocznie się kiermasz bożonarodzeniowy. Zachęcamy wszystkich do wzięcia aktywnego udziału w tym wydarzeniu. Całkowity dochód ze sprzedaży świątecznych produktów zostanie przekazany na rzecz budowy pomnika Orląt Lwowskich, czyli młodych patriotów, którzy walczyli i ginęli w obronie Lwowa w roku 1918.

Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolnego Serwisu Informacyjnego przypominamy, że jako uczniowie Zespołu Szkół w Bibicach macie prawo do reprezentowania szkoły w konkursach, przeglądach i zawodach. Róbcie to więc dumie, pamiętając przy tym o godnym i kulturalnym zachowywaniu się w szkole i poza nią. Pamiętajcie również, że „wielkimi krokami” zbliża się czas klasyfikacji śródrocznej i wystawiania ocen za pierwszy okres naszej nauki. Zbierzcie więc swoje ukryte siły i powalczcie o ostateczne wyniki w nauce.

 

Dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia;] tym razem już w roku 2017…

 

Wydanie III z dnia 3 listopada 2016 roku

Dzień dobry!

Witamy wszystkich w kolejnym już wydaniu naszego Szkolnego Serwisu Informacyjnego. Przed nami kolejny miesiąc nauki- listopad. Oznacza to, że już możemy zacząć odliczać dni do pierwszej przerwy w nauce, którą przyniesie nam w prezencie bożonarodzeniowa gwiazdka. Zanim jednak spracowane głowy uczniowskie udadzą się na upragniony odpoczynek, wcześniej usłyszą równie upragnione informacje na temat wydarzeń z  życia naszej szkoły.

A oto one:

Za nami już Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Święta te obchodziliśmy 1 i 2 listopada. W tych dniach wspominaliśmy znanych i nieznanych z imienia świętych oraz modliliśmy się za wszystkich zmarłych. Czas ten był dla nas również chwilą odpoczynku od nauki, bo 31 października był dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych.

Wielkimi krokami zbliża się także 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono ustanowione w roku 1937 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku  po 123 latach zaborów.

W murach naszej szkoły będziemy obchodzić tę uroczystość

10 listopada podczas uroczystej akademii.

Jednym z wydarzeń w naszej szkole w obecnym miesiącu są, jakże upragnione przez społeczność uczniowską, spotkania rodziców z wychowawcami klas. 15 listopada wiele pochwał na temat swoich dzieci usłyszą rodzice uczniów klas od jeden do trzy Szkoły Podstawowej. Na 16 listopada do szkoły zaproszeni zostaną rodzice uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Z kolei 17 dnia tego miesiąca do szkoły przybędą rodzice najstarszej części społeczności uczniowskiej, czyli uczniów Gimnazjum.

*Dyrektor Szkoły zaprasza więc rodziców na godzinę 17.00 i/lub 18.00 na zebrania: Najpierw do sali gimnastycznej, gdzie odbędą się spotkania ze specjalistami, a następnie do poszczególnych sal na rozmowy z wychowawcami.

4.  W bieżącym miesiącu czekają nas jeszcze dwa, budzące duże zainteresowania, wydarzenia. Nasi nauczyciele, w wielkiej tajemnicy przed nami, przygotowują II Noc Naukowców, czyli spotkanie z nauką w nocnej scenerii. Wszystkich spragnionych wrażeń uczniów klas 1-3 Gimnazjum oraz wszystkich szóstoklasistów i ich rodziców oraz rodzeństwo zapraszam więc 18 listopada na godz. 19.00. Oj, będzie się działo...przyjdźcie zatem licznie i niech nikogo nie zabraknie.

Natomiast  25 listopada czeka na uczniów klas III Szkoły Podstawowej magiczna andrzejkowa noc w szkole. Więcej szczegółów na ten temat na najbliższych zebraniach….

5.  Na listopad został również wyznaczony termin próbnego egzaminu gimnazjalnego. Podczas gdy w dniach 23, 24 i 25 listopada nasi koledzy i nasze koleżanki będą próbować swoich sił w zmaganiach z arkuszami egzaminacyjnymi, pozostali uczniowie uczyć się będą według zmienionego planu…Spokojnie! Tylko przez trzy dni;]

6. Cały miesiąc zakończy jeszcze jedno ważne wydarzenie- Andrzejki, czyli wieczór wróżb, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.

Po tym dniu rozpocznie się Adwent, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenia i oczywiście - czas wolny od nauki;]

 

***Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że podczas ważnych szkolnych uroczystości (którą bez wątpienia jest Święto Odzyskania Niepodległości) wszyscy uczniowie zobowiązani są do noszenia stroju galowego. Pamiętajcie także o tym ,że każdy uczeń naszej szkoły ma prawo do korzystania ze wszystkich pomieszczeń i urządzeń; oczywiście zgodnie z ich przeznaczeniem i w myśl obowiązujących regulaminów.

Dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy

dobrego dnia!

Do usłyszenia;] jak zwykle w przyszłym miesiącu…

 

Wydanie II z dnia 7 października 2016 roku

Dzień dobry!

Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Jeszcze tylko dziewięć i to niecałych miesięcy, bo przecież święta, ferie oraz kilka dni wolnych od zajęć i znowu upragnione wakacje… Oczekiwanie na ich początek umilą nam na pewno wydarzenia z życia naszej szkoły.

A oto kilka z nich:

1. Za nami już obchody 72 rocznicy upadku powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, czyli do 2 października. Przeszło ono do historii naszego kraju jako akt heroizmu. Niech pamięć o wielu ofiarach stolicy będzie żywa także i w naszych myślach.

2. Wielkimi krokami zbliża się także 14 października, czyli Święto Komisji Edukacji Narodowej, inaczej zwane też Dniem Nauczyciela. Przypominamy, że dzień ten jest wolny od obowiązkowych zajęć dydaktycznych. Pamiętajcie jednak o tym, aby z okazji tego święta być szczególnie aktywnym na lekcjach. Niech nasi, wytrwali w swej pracy, nauczyciele wiedzą, że ich codzienna, ciężka praca „nie idzie w las.”

* Tego samego dnia (czyli 14 października) uczniowie klas I gimnazjum złożą uroczyste ślubowanie. Tym samym staną się oficjalnymi członkami gimnazjalnej społeczności uczniowskiej w Zespole Szkół w Bibicach.

3. Zapewne w naszej szkole nie ma nikogo, kto nie chciałby mieć dnia wolnego od szkoły przed Wszystkimi Świętymi. Od tego szczęścia dzieli nas tylko jeden krok, który należy wykonać w sobotę 22 października, przekraczając próg szkoły. Wówczas to w przyjemny sposób (bo będziemy wtedy obchodzić Dzień Zdrowia) odrobimy 31 dzień października.

W tym miesiącu przypominamy również o:

4. Zmianie czasu z letniego na zimowy!!! I choć wszyscy dobrze wiemy, że w sen zimowy zapadają tylko niedźwiedzie, to my za to będziemy mogli dłużej pospać i wypoczęci przyjść na ulubione poranne zajęcia. W związku z tym w nocy z 29 na 30 października (czyli z soboty na niedzielę) pamiętajcie o przestawieniu zegarków z godziny 3.00 na 2.00.          

5. Drodzy uczniowie! W bieżącym miesiącu nie zapomnijcie o wzięciu udziału w Małopolskich Konkursach Kuratoryjnych…

Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej mogą sprawdzić swoją matematyczną wiedzę 24 października.

Gimnazjaliści natomiast w najbliższym czasie mogą wykazać się w takich dziedzinach jak: historia, chemia, biologia, j. angielski, j, niemiecki i fizyka.

My ze swojej strony będziemy mocno trzymać kciuki za wszystkich konkursowiczów;]  Obiecujemy także nie przeszkadzać w czasie przygotowań do walki o tytuł laureata;]

***Na zakończenie dzisiejszego wydania Szkolny Serwis Informacyjny przypomina o tym, że obowiązkiem każdego ucznia jest dbanie o ład, porządek i wspólne bezpieczeństwo w szkole. Pamiętajcie też o tym, że możecie zawsze korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i z doradztwa zawodowego na terenie naszej szkoły.

Dziś już dziękujemy wszystkim za uwagę i życzymy udanego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu…

 

Wydanie I z dnia 6 września 2016 roku

Dzień dobry!

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym, który rozpoczęliśmy już w ubiegły czwartek. Każdy z nas powrócił z wakacji wypoczęty i gotowy na nowe, ciekawe wyzwania. Nasza radość spowodowana widokiem szkolnych korytarzy widoczna była już pierwszego dnia i na pewno długo nas nie opuści-przynajmniej mamy taką nadzieję;]

Informujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy nadawać nasz Szkolny Serwis Informacyjny co miesiąc, aby przypominać ciężko zapracowanej społeczności uczniowskiej;] ważne daty, rocznice, święta i wydarzenia z życia naszej szkoły. Wobec tego uważnie posłuchajcie pierwszego wydania szkolnych wiadomości.

W tym miesiącu pamiętajcie, że:

1 września to dzień, który związany jest nie tylko z początkiem roku szkolnego, ale także z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej. W tym roku obchodziliśmy ją już po raz 77. Tego dnia w całym naszym kraju odbyły się różne uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Warto wiedzieć o tym, że napaść Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę rozpętała II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział aż 61 państw.
Na dzień 6 września zostało zaplanowane spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji. Dotyczyć ono będzie naszej bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Słuchajcie więc z uwagą tego, co będą mieć do powiedzenia osoby, które na bezpieczeństwie znają się jak nikt inny.
Jednym z wydarzeń w naszej szkole w obecnym miesiącu są oczywiście spotkania rodziców z wychowawcami klas, innymi nauczycielami oraz specjalistami.

W związku z tym Dyrektor Zespołu Szkół w Bibicach zaprasza wszystkich rodziców uczniów szkoły podstawowej i rodziców uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum w dniach 6, 7, 8 września na godzinę 17.00 lub 18.00 na salę gimnastyczną, a następnie do wyznaczonych sal. Uwaga, spotkanie z rodzicami najstarszej części naszej społeczności, czyli uczniów klas trzecich odbędzie się 15 września            o godzinie 18.00.

4. O tym, że nadchodzi jesień chyba nie musimy nikomu przypominać, bo każdy z nas zauważył na pewno, że jest wrzesień i musimy siedzieć w szkolnej ławce…Dodamy tylko, iż dzień 22 września to początek astronomicznej jesieni.

W tym miesiącu nie zapomnijcie również o:

5.  Dniu Irlandii. W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzony on będzie w naszej szkole 29 września. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w wielu ciekawych imprezach i konkursach. Pamiętajcie, aby w tym dniu ubrać się w na zielono, biało i pomarańczowo, czyli w kolory irlandzkiej flagi.

6. Z kolei 30 września, jak zapewne każdy z was dobrze wie, wypada Dzień Chłopaka. W tym wyjątkowym czasie niech wszystkie koleżanki z klasy obdarują swoich kolegów pięknymi uśmiechami;] Na pewno są tego warci;]

7. W bieżącym miesiącu, a dokładnie 9 września, klasy I gimnazjum wezmą udział w programie profilaktycznym o intrygującej nazwie            „Archezja”. Na pewno będzie wspaniale! Zwłaszcza, że realizacja tego programu odbywać się będzie w otoczeniu Ojcowskiego Parku Narodowego. Natomiast klasy II gimnazjum w połowie września wyjadą na zieloną szkołę, aby odwiedzić Morze Bałtyckie. No cóż, trzymamy kciuki za szczęśliwą podróż bez korków i piękną pogodę;] Naprawdę, nasze polskie morze potrafi pozytywnie zaskoczyć o każdej porze roku.

Nasz Szkolny Serwis Informacyjny przypominać Wam będzie również o prawach i obowiązkach uczniowskich zawartych w Statucie naszej szkoły. Dlatego też w tym wydaniu szkolnych informacji wszystkim uczniom zwracamy uwagę na to, że:

-wszyscy możemy uczestniczyć z zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, gdzie będziemy mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań, zdolności i talentów

-naszym obowiązkiem jest natomiast systematyczne i aktywne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, których nie wolno zakłócać niewłaściwym zachowaniem.

Warto o tym pamiętać, już na początku roku szkolnego.

Na zakończenie dzisiejszego wydania odczytany zostanie fragment powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”. W ten sposób nasza szkoła włączy się w V edycję akcji „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie to miało miejsce 3 września (w sobotę), kiedy to Para Prezydencka oraz polscy aktorzy czytali jedną z najpopularniejszych na świecie powieści Sienkiewicza, która utorowała mu zarazem drogę do Nagrody Nobla w 1905 roku.

Cezar wróciwszy do Rzymu zły był, że wrócił, i po kilku dniach już zapłonął na nowo chęcią wyjazdu do Achai. Wydał nawet edykt, w którym oświadczał, że nieobecność jego nie potrwa długo i że rzeczy publiczne na żadną szkodę z tego powodu nie będą narażone. Za czym w towarzystwie augustianów, między którymi znajdował się i Winicjusz, udał się na Kapitol, by złożyć bogom ofiary za pomyślną podróż. Lecz na drugi dzień, gdy z kolei odwiedził przybytek Westy, zaszedł wypadek, który wpłynął na zmianę wszystkich zamiarów. Nero nie wierzył w bogów, ale bał się ich, zwłaszcza zaś tajemnicza Westa taką przejmowała go obawą, że na widok bóstwa i świętego ognia włosy podniosły mu się nagle z przerażenia, zwarły się zęby, drżenie przebiegło po wszystkich członkach i osunął się na ręce Winicjusza, który wypadkiem znajdował się tuż za nim. Wyniesiono go natychmiast ze świątyni i przeprowadzono na Palatyn, gdzie, lubo niebawem przyszedł zupełnie do siebie, nie opuszczał jednak łoża przez cały dzień. Oświadczył też, ku wielkiemu zdziwieniu obecnych, że zamiar wyjazdu odkłada stanowczo do czasów późniejszych, gdyż bóstwo ostrzegło go tajemnie przed pośpiechem. W godzinę później głoszono już publicznie ludowi po całym Rzymie, że cezar widząc zasmucone twarze obywateli, powodowany miłością ku nim, jako ojciec ku dzieciom, zostaje z nimi, by dzielić ich uciechy i dolę. Lud, uradowany z postanowienia, a zarazem pewien, że nie chybią igrzyska i rozdawnictwo zboża, zebrał się tłumnie przed bramą Palatyńską, wydając okrzyki na cześć boskiego cezara, ów zaś przerwał grę w kości, w którą się zabawiał z augustianami, i rzekł:

- Tak, trzeba było odłożyć; Egipt i władztwo nad Wschodem wedle przepowiedni nie może mnie minąć, więc i Achaja mi nie przepadnie. Każę przekopać istm koryncki, a w Egipcie wzniesiem takie pomniki, przy których piramidy wydadzą się igraszką dziecinną. Każę zbudować Sfinksa większego siedem razy od tego, który koło Memfis patrzy w pustynię, ale każę mu dać twarz moją. Wieki potomne będą mówiły tylko o tym pomniku i o mnie.

- Zbudowałeś sobie już pomnik swymi wierszami, większy nie siedem, ale trzy razy po siedem od piramidy Cheopsa - rzekł Petroniusz.

- A śpiewem? - spytał Nero.

- Niestety! Gdyby to umiano zbudować ci taki posąg jak posąg Memnona, który by odzywał się twoim głosem o wschodzie słońca! Morza przyległe Egiptowi roiłyby się po wiek wieków od okrętów, na których tłumy z trzech części świata wsłuchiwałyby się w pieśń twoją.

- Niestety, któż to potrafi? - rzekł Nero.

(Odczytany przed chwilą fragment pochodzi z rozdziału XXX wspomnianej wcześniej powieści Sienkiewicza)

 Dziś dziękujemy już wszystkim za uwagę i życzymy dobrego dnia!

Do usłyszenia;] w przyszłym miesiącu...