Życie to nie teatr… Spotkanie z aktorem Teatru Ludowego w Krakowie – Tomaszem Schimscheinerem.

Każdy z nas jest aktorem i codziennie gra jakąś ważną rolę – tymi słowami rozpoczął spotkanie z naszymi uczniami pan Tomasz Schimscheiner, aktor Teatru Ludowego w Krakowie. Powitany ogromnymi brawami pan Tomasz barwnie i wesoło odpowiadał na liczne pytania. Uczniowie chcieli poznać tajniki tego zawodu, pytali, jak długo przygotowuje się do roli, czym różni się praca w teatrze od pracy na planie filmowym i jaka jest jego ulubiona rola. Nasz gość nie krył wzruszenia i podziwu dla tak zacnego grona i z łatwością i niekonwencjonalnym dowcipem zaczął opowieści z życia aktora. Wyznał, ze bardzo skrupulatnie przygotowuje się do roli, np. jak miał grać postać górala, to dwa tygodnie spędził na Podhalu, wśród górali, aby poznać, zgłębić i zrozumieć sposoby myślenia i postępowania ludzi z gór. Jak każdy aktor – tak i on – wnika w psychologię swojej postaci, aby jak najwierniej przedstawić tę sylwetkę. Poruszył ważne zagadnienie jakim jest realizowanie marzeń w życiu. Powiedział, że w życiu trzeba mieć pasję, w której bardzo się chce człowiek realizować, jest z tym związany strach, ale jednocześnie wielka przyjemność z efektów takich działań. Pan Tomasz stwierdził, że nie udaje mu się godzić życia prywatnego z zawodowym. Po godzinie rozmawiał też z młodszymi uczniami naszej szkoły, z uczniami klas 1 – 3. Tu przeistoczył się w wybitnego lektora. Oto na prośbę maluchów czytał bajki! Uczył dzieci pohukiwania sowy i podrabiał Kaczora Donalda. Nie obyło się bez ruchu scenicznego! Dzieci ujrzały skoki, spadanie na podłogę, czy wręcz tarzanie się na niej – a wszystko po to, aby robić wrażenie na widzu, zyskać efekt, skłonić odbiorcę do myślenia i przeżywania sztuki, którą ogląda. Widz i aktor  - to jedno i to w zabawny sposób chciał nam przekazać pan T. Schimscheiner.

Gość opowiadał nie tylko o blaskach i cieniach zawodu aktora, o warsztacie swojej pracy, ale także wspominał czasy szkolne i swoje debiutanckie role. Zachwycił się sposobem gry w wykonaniu naszych gimnazjalistów, którzy wcielili się w postacie z Wesela S. Wyspiańskiego i zaprezentowali krótką scenkę rozmowy Poety z Panna Młodą.

Spotkanie było okazją poznania kreatywnego, otwartego i wesołego człowieka, który swoim poczuciem humoru zaraził wszystkich zgromadzonych uczniów, czego dowodem była gigantyczna kolejka po autograf. Nie obyło się też bez pamiątkowych zdjęć z panem Tomaszem.

Czas upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze.

Opracowanie: Małgorzata Pilch i Eliza Emerla