Zajęcia z cyklu Klubu Młodych Naukowców w świetlicy

W czerwcu odbyły się już ostatnie zajęcia matematyczno-doświadczalne w klasach pierwszych. Wykonano trzy doświadczenia, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

1.Samopompujący się balonik.

W doświadczeniu wykorzystano butelkę plastikową, balonik, ocet i sodę. W trakcie doświadczenia między sodą i octem zachodzi reakcja i powstaje dwutlenek węgla, dzięki czemu balonik znajdujący się na butelce pompuje się.

2.Nurek w butelce.

Do tego doświadczenia potrzebne nam było: plastikowa butelka z wodą, balonik i dwa małe magnesy. Do butelki nalaliśmy do pełna wody, balonik stanowił naszego nurka, którego wrzuciliśmy do wody. Butelka została zakręcona. Naciskając butelkę nasz nurek mógł schodzić w dół i podnosić się do góry.

3.Skaczące confetti

Do tego doświadczenia potrzebne nam było kolorowe confetti i balon. Uczniowie pocierali balono włosy lub ubranie. Następnie przykładali balon do confetti. Balonik naelektryzował się i zaczął przyciągać papier.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli podczas całego cyklu doświadczeń i zajęć matematycznych , wyciągali wnioski i rozwiązywali zadania matematyczne bez większych problemów. W części matematycznej uczniowie  rozwiązywali liczbową szyfrowankę, która „otwierała sejf”  oraz rozwiązywali równania podążając za strzałkami.  To już ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym. Na zakończenie każdy uczestnik dostanie dyplom za udział w zajęciach w formie „Medalu Małego Odkrywcy”.

Monika Stępień, Aneta Kubik